Nawigacja
Strona główna

Forum
Galeria zdjęć
Księga Gości
Download
Linki

Chorągiew Koszalińska ZHP 1950-1993:
Przed włączeniem w ZMP
Początki Chorągwi
Duma Chorągwi
Władze Chorągwi Koszalińskiej
Poczet Komendatów Chorągwi
Rozkazy Komendanta Chorągwi
Sztandary, odznaczenia
Harcerski Ośrodek Morski w Kołobrzegu

Chorągiew Środkowopomorska ZHP 1993-1998:
Rozkazy Komendanta Chorągwi
Władze Chorągwi

Chorągiew Zachodnio-Pomorska 1945-1950:
Pierwsze dni Chorągwi Zachodnio-Pomorskiej ZHP
Władze Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP 1945-50

Hufce Chorągwi:
Hufiec ZHP Koszalin
Hufec ZHP Szczecinek
Hufiec ZHP Sławno

Naczelnictwo ZHP:
Wiadomości Urzędowe ZHP

Komisja Historyczna Hufca:
Skład Komisji Historycznej Hufca
Regulamin KHH
Archiwum Hufca
Wydania KHH
Wydania inne

Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 5
Najnowszy użytkownik: Kryniu
hm. Wiesław Stasiński

hm. Wiesław Stasiński


 

Główny inicjator, pomysłodawca i realizator powstania Harcerskiego Ośrodka Morskiego. Dh Wiesław Stasiński rocznik 1933 urodzony w Zgierzu. Tam wstąpił do Harcerskiej Drużyny im. W. Łukasińskiego dnia 8 maja 1945 roku. Pełnił funkcję zastępowego i przybocznego do roku 1950. Po rozwiązaniu ZHP i powstaniu Organizacji Harcerskiej przy ZMP w 1950 r, do 1956 miał przerwę. W międzyczasie wyjechał ze Zgierza, po odbyciu służby w LWP pozostał w Koszalinie. W 1955 r. ożenił się i zamieszkał w Białogardzie (tam mieszkała żona) W 1956 r. reaktywuje się nowe – stare harcerstwo. Nawiązuje kontakt z Hufcem Białogard i Januszem Bombą, który tam pełni obowiązki Komendanta Hufca. Organizuje 18 Drużynę Żeglarską im. Zawiszy Czarnego. Tutaj trzeba wspomnieć, że dh Wiesław od najmłodszych lat marzył o morzu, rejsach i przygodach w 1949 r. w Lidze Morskiej zdobył już stopień żeglarza, był na przeszkoleniu morskim w Jastarni. Starał się o przyjęcie do Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni, więc drużyna żeglarska była jego ukochaną specjalnością. Jest pełen zapału do pracy. W 1957 r. bierze udział w organizacji obozu harcerskiego Hufca w Dźwirzynie. W 1958 r. bierze udział w Centralnej Akcji Szkoleniowej GKH gdzie otrzymuje rozkazem Gł. Kw. Harc. nr 11/58 stopień przewodnika. Następnie na Centralnej Akcji Szkoleniowej Zimą 58/59 w Nowym Sączu zalicza próbę na stopień podharcmistrza i w marcu 1959 zostaje mianowany podharcmistrzem Rozkazem GKH L6/59
W 1960 r. po Kursokonferencji w Skolimowie zorganizowanej przez Gł. Kwaterę ZHP zostaje w dniu 1 maja 1960 r. mianowany harcmistrzem – Rozkaz GKH nr L9/60. W międzyczasie w 1952 r. zyskuje również stopień żeglarski sternika jachtowego. Najwyższe wyróżnienie harcerskie, jakie otrzymał, to mianowanie hm. Wiesława Stasińskiego Harcmistrzem Polski Ludowej w dniu 22 lipca 1972 r. Rozkaz Naczelnika L8/72.
W 1962 r. zdaje na żeglarskie stopnie. Sternika Morskiego Jachtowego a od 1 stycznia 1970 r. jest Kapitanem jachtowym. Uzyskuje również w 1972 r. patent Instruktora Żeglarstwa nr.794 nadany przez Polski Związek Żeglarski w Warszawie. Również od stycznia 1994 roku jest zaprzysiężonym Rzeczoznawcą Polskiego Związku Żeglarskiego i inspektorem technicznym.

Z ciekawszych rejsów w jakich brał udział na funkcji oficerskiej lub jako Kapitan:
- I Rejs Zawiszy Czarnego do Leningradu i Helsinek, 1961.
- Rejs na ORP ‘ISKRA” – 1960 po Bałtyku
- „Zawisza Czarny” – do Francji i Anglii – 1963
- „Zawisza Czarny” – do Algieru – 1964
- „Wojewoda Koszaliński” – na 200 lecie Stanów Zjednoczonych – 1976 i wiele innych, przepływając po morzu ponad 40 tys. MM.

Wychował i „zaraził” morzem rzesze młodzieży, wielu ukończyło szkoły morskie i jest marynarzami na poważnych stanowiskach.
Pilotem Chorągwi Koszalińskiej został mianowany w 1958 r. i był aktywny, działając do 1985 r. (27 lat). Funkcja ta była wykonywana wyłącznie społecznie i był jednym z najdłuższym stażem w Polsce.
Również przez 16 lat pracował etatowo w Komendzie Chorągwi Koszalińskiej, pełniąc różne funkcje kierownicze w większości jako Komendant Harcerskiego Ośrodka Morskiego w Kołobrzegu. Ostatnie 10 lat od 1974 do 1984 był już bez perspektyw na zrobienie czegokolwiek pożytecznego dla harcerstwa i żeglarstwa kołobrzeskiego. Zmiany polityczne, spadek zainteresowania społecznego, brak kompletny środków finansowych na utrzymanie sprzętu wodnego doprowadziły do całkowitej zapaści tej specjalności harcerskiej. W takiej sytuacji składa raport na ręce Komendanta Chorągwi o zwolnienie go z etatowych obowiązków i przenosi się w 1984 roku (październik) do pracy w Zespole Szkół Rybołówstwa Morskiego w Kołobrzegu. Pracuje tam jako Kierownik Administracyjny i nauczyciel Wychowania Morskiego (później przedmiot pn. Teoria i praktyka Żeglarska) znów jest w swoim żywiole, reaktywuje Harcerski Klub Morski „Boreasz” przy Zespole Szkół Rybołówstwa Morskiego i jest vice Komandorem. Młodzież szkolna zorganizowana w Klubie i nie tylko, bierze udział w corocznie organizowanym rejsie szkolnym na łodziach „DZ” po Zalewie Szczecińskim a później do Niemiec, do portu Barth, miasta współpracującego z Kołobrzegiem. Szkoła przejmuje z Polskiej Żeglugi Bałtyckiej jednostkę o nazwie „Pilot – 52”, mianuje kierownikiem jednostki Kpt. Wiesława Stasińskiego, który przez następne lata zabezpiecza pod względem bezpieczeństwa żeglugi, rejsy i pływania szkoleniowe młodzieży ZSRM. Nieprzerwanie jest czynnym instruktorem Komendy Hufca w Kołobrzegu, wybierany do Komisji Rewizyjnej jako Przewodniczący, a obecnie również jest członkiem K.R. Hufca.

Za prawie 50 letnią działalność społeczną na terenie miasta i dla miasta Kołobrzeg, 16 marca 2004 roku Rada Miasta, na Uroczystej Sesji nadaje druhowi harcmistrzowi Wiesławowi Stasińskiemu tytuł: „Zasłużony dla Miasta Kołobrzeg”.
Od roku 2002, jest na zasłużonej emeryturze.

hm. Wiesław Stasiński

Losowa Fotka
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

made by Pieta © 2005 - 2019

Powered by